Перейти до основного вмісту

Марін Ле Пен закликали позбутися неонацистів у лавах своєї партії

Свого часу засновник французького ультраправого Національного Фронту Жан-Марі Ле Пен здобув репутацію расиста й антисеміта, який назвав газові камери «малозначущим епізодом» Другої світової війни й засудженого за розпалювання ненависті. Його дочка Марін, яка очолила партію у 2011-му, старанно працює над поліпшенням іміджу своєї політичної сили. Після чергового антисемітського висловлювання батька вона у 2015-му навіть виключила батька з лав НФ, яким Жан-Марі керував упродовж 38 років!

Потім був успіх на президентських виборах 2017 року, на яких Марін Ле Пен поступилася в першому турі лише на 3% нинішньому президенту Емманюелю Макрону. Набувши респектабельного лоску, сьогодні партія здобуває від 10% до 15% голосів єврейських виборців, що пару десятиліть назад було важко собі уявити.

Проте, за деякими лідерами Національного об'єднання (RN — так рух називається з 2018 року) тягнеться шлейф неонацистського минулого. Напередодні важливих для партії регіональних виборів євреї-прихильники Марін Ле Пен закликають очистити Національне об'єднання від цих фігур, що себе заплямували.  

Кампанію очолює професор економіки Жан-Рішар Зульцер — член Політбюро партії і глава її «єврейської секції». Це неформальне об'єднання було створено у 2018 році євреями-активістами RN для боротьби з антисемітизмом у лавах партії.

«Ми просимо Ле Пен видалити неонацистів зі списків кандидатів, — заявив Зульцер в інтерв'ю The Jerusalem Post. — Якщо їм дозволять брати участь у виборах, це зашкодить репутації нашої партії...». Зульцер розраховує, що глава RN сама виключить деяких проблемних персонажів до того, як закінчиться реєстрація кандидатів. Так само, євреї-активісти складають «чорний список» однопартійців, який має бути опублікований наприкінці квітня.

Водночас Зульцер звинуватив керівництво RN у відстороненні багатьох євреїв від участі у виборах. Незважаючи на примирливу риторику Марін Ле Пен, у «єврейської секції» вельми напружені відносини з партійним істеблішментом. Так, партія вимагала змінити назву «Національне єврейське об'єднання» на більш нейтральне. «Очевидно, Ле Пен не хоче, аби Національне об'єднання асоціювалося з євреями, — заявив Зульцер. — Ми хочемо нагадати їй, що є виборці-євреї, які голосують за RN, і є євреї-депутати від RN, тому вона не може заперечувати наше існування».

Чому ж частина півмільйонної єврейської громади Франції підтримує партію, засновник якої міцно асоціюється з антисемітизмом? Причина проста: зростання ісламського радикалізму, проти якого виступає Ле Пен. Приблизно половина французьких євреїв бачить у політичному ісламі загрозу безпеці своїй громаді. У цьому сенсі приклад професора Зульцера, який наприкінці 1980-х підтримував соціаліста Міттерана, вельми показовий. «Жан-Марі дійсно говорив безглузді речі про Голокост, — визнав професор в одному з інтерв'ю. — Але незмінною залишилася боротьба Марін проти радикального ісламізму. Батьки мого двоюрідного брата загинули в Аушвіці, і він не міг зрозуміти, чому я вирішив приєднатися до Національного фронту. Але, побачивши посилення радикального ісламізму, сьогодні він краще розуміє мої мотиви».

Водночас євреї — прихильники Ле Пен — не мають наміру закривати очі на явних антисемітів у лавах партії. Один із них — Жиль Пеннелл — очолює список RN в Бретані. Він відомий як член асоціації білих націоналістів-язичників Terre et Peuple ( «Земля і люди»), назва якої перегукується з німецькою ідеологією «крові і ґрунту», яка заклала фундамент расової теорії. На початку 2000-х Пеннелл брав участь в ультраправому мітингу в річницю «Кришталевої ночі», де продавалися футболки з нацистськими гаслами. Цей професор історії та географії з Нормандії входить до Національної ради партії, займаючи 16-е місце в її списку.  

Інший претендент на місце в «чорному списку» зовсім молодий — це 26-річний Жордан Барделла, віце-президент RN, лідер фракції в Європейському парламенті і глава молодіжної організації партії. Свого часу Барделла був помічником Жана-Франсуа Жалка, одного із лідерів Національного Фронту, який розділяв ідеї тих, хто заперечує Голокост. Сам Барделла заперечує звинувачення в антисемітизмі, що втім, характерно для лідерів RN. Варто додати, що молодий чоловік перебуває у відносинах з онукою Марін Ле Пен і є улюбленцем лідера партії.   

Реакція на вимоги єврейських активістів продемонструє, чи дійсно RN змінилася, або йшлося лише про політичні технології, покликані затушувати справжнє ксенофобське обличчя крайніх правих засновників НФ.

Максим Суханов

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку